Co obejmuje plan żywieniowy?

Plan żywieniowy obejmuje ułożenie zbilansowanego jadłospisu na 14 dni w wersji podstawowej lub 28 dni przy wybraniu opcji pakietu miesięcznego.

W zależności od stanu zdrowia, potrzeb oraz możliwości pacjenta każdy dzień podzielony jest na 3, 4 lub 5 zbilansowanych posiłków.

Każdy jadłospis komponowany jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zdrowotnych, umiejętności kulinarnych i preferencji żywieniowych pacjenta – w miarę możliwości zawiera produkty, które pacjent lubi i które jednocześnie są korzystne w procesie dietoterapii.

Wykonuję plany żywieniowe zarówno dla osób zdrowych, które chcą poprawić swoje samopoczucie i jeść bardziej świadomie w oparciu o zasady zdrowego odżywiania. Układam jadłospisy dla osób chorych, które potrzebują jadłospisu dopasowanego do konkretnego schorzenia lub kilku chorób jednocześnie, co zdarza się coraz częściej. U tych osób szczególnie zaleca się ustalenie odpowiedniego jadłospisu ze względu na szereg produktów zalecanych i przeciwwskazanych przy danych jednostkach chorobowych.

Odpowiednio ułożony i zbilansowany jadłospis jest bardzo ważnym elementem leczenia u osób chorych, a u osób zdrowych jest pierwszym krokiem, który pozwala na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.

Plany żywieniowe są przygotowywane m.in. dla:

  • osób z nadwagą lub otyłością
  • pacjentów niedożywionych lub z niedowagą
  • kobiet w ciąży oraz matek karmiących i ich dzieci
  • osób zdrowych, które chcą zmienić nawyki żywieniowe dla lepszego samopoczucia
  • pacjentów cierpiących na nietolerancje pokarmowe lub alergie
  • wegetarian i wegan
  • pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi wśród których bardzo często występują choroby układu krążenia oraz schorzenia przewodu pokarmowego, czy tarczycy (więcej o dietach w chorobach tutaj).

Czas oczekiwania na jadłospis jest związany z poziomem trudności jego ułożenia, a także z rodzajem pakietu. W przypadku planu żywieniowego na 14 dni, termin wykonania to 5-7 dni. Przy pakiecie miesięcznym jest to 10 – 12 dni lub wysyłanie planów żywieniowych z tygodnia na tydzień. Pozwoli to na wprowadzanie ewentualnych zmian na bieżąco. Gotowy jadłospis wysyłam na skrzynkę mailową. Istnieje również możliwość odbioru wersji papierowej osobiście.