Rodzaje diet wegetariańskich
Diety wegetariańskie we wspólnym mianowniku zakładają ograniczenie lub spożywanie wybranych rodzajów mięsa. W literaturze jednak najczęściej występuje rozróżnienie poszczególnych odmian diet bezmięsnych. Warto je znać, aby lepiej zrozumieć jak wygląda żywienie w każdym z rodzajów.
Diety wegetariańskie można podzielić na:
- Pescowegetarianizm – polega na eliminacji drobiu, czerwonego mięsa i ich przetworów. Dopuszcza się spożycie ryb, a także jaj, mleka i produktów mlecznych.
- Laktoowowegetarianizm – w tym wypadku rezygnuje się ze spożycia mięsa, natomiast spożywa się jaja i mleko. Przy tej formie wegetarianizmu występują dwie odmiany:
- Laktowegetarianizm, gdzie oprócz mięsa eliminuje się z jedzenia jaj, ale spożywa mleko i jego przetwory.
- Owowegetarianizm, w którym rezygnuje się ze spożycia mięsa i mleka, ale można spożywać jaja.
- Weganizm – polega na eliminacji zarówno mięsa, mleka i produktów mlecznych, jaj, jak i wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego wliczając w to miód pszczeli. Weganie równie często rezygnują z kupowania futer i skór zwierząt, aby wspierać działania na rzecz poprawy traktowania zwierząt. Dieta wegańska w pigułce została opisana tutaj.
- Witarianizm – jest to odmiana diety wegańskiej, polegający na jedzeniu jedynie surowych potraw. Temperatura podczas obróbki termicznej nie może przekroczyć 42°C.
Jak bilansować dietę wegetariańską?
W przypadku nieprawidłowo zbilansowanej diety wegetariańskiej występuje ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych. Nie można zapominać o produktach bogatych w wapń, nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, w niektórych przypadkach witaminę B12, a także o witaminie D, której przyjmowanie specjaliści zalecają bez względu na stosowany sposób żywienia.
Podstawą diety wegetariańskiej powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak makarony, pełnoziarniste pieczywo, a także kasze, ryż, otręby, płatki np. owsiane. Dostarczą odpowiedniej ilości energii, niezbędnych składników odżywczych, w tym magnezu, żelaza, cynku i witamin z grupy B. Będą również cennym źródłem błonnika.
Równie dużą wagę powinno przykładać się do spożycia odpowiedniej ilości warzyw, zwracając uwagę na spożycie zielonych, żółtych, czerwonych i pomarańczowych, ponieważ są najbardziej skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych, w tym antyoksydantów. Owoce powinny być spożywane rzadziej niż warzywa. Zaleca się spożywanie warzyw lub owoców do każdego posiłku oraz zastępowanie nimi przekąsek – najlepiej w postaci surowej.
Głównym źródłem białka wegetarian są rośliny strączkowe, które stanowią zamiennik mięsa i ryb (jeśli te ostatnie nie są spożywane), mleko i produkty mleczne, a także jaja.
Nie można zapominać o tłuszczach. Ich źródłem powinny być różnego rodzaju orzechy, pestki, sezam, a także awokado i oleje roślinne. Orzechy i pestki są bardzo dobrym źródłem magnezu, witaminy E, cynku oraz selenu.
Dieta wegetariańska w gabinecie dietetyka
W gabinecie na podstawie Twoich preferencji smakowych, stanu zdrowia, a także uwzględniając kwestie światopoglądowe (ponieważ i takie często pojawiają się w przypadku diety wegetariańskiej) ułożę dla Ciebie spersonalizowany i różnorodny jadłospis na 14 lub 28 dni. Plan żywieniowy będzie pokrywał zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy – szczególnie te przy których występuje podwyższone ryzyko niedoborów. Jadłospis dostosuję również do warunków finansowych. Twój cel jest dla mnie tak samo ważny – jeśli przy okazji chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów, wspólnie krok po kroku będziemy realizować wcześniej założone postanowienia.
Dieta wegetariańska staje się coraz bardziej popularna. Jest również doskonałym pretekstem aby urozmaicić swój sposób odżywiania.
Jeśli rozważasz przejście na dietę wegetariańską – wizyta u dietetyka będzie idealnym rozwiązaniem. Oprócz jadłospisu, oferuję również konsultacje, na których dowiesz się dokładnie krok po kroku jak zbilansować taką dietę, jakie produkty włączyć do jadłospisu, a jakich lepiej unikać lub ograniczyć.