Metoda analizy składu ciała pozwala na określenie:

  • Masy ciała
  • BMI (Body Mass Index)
  • Procentowej zawartości tkanki tłuszczowej
  • Nawodnienia organizmu
  • Masy mięśniowej
  • Podstawowego poziomu przemiany materii
  • Poziomu mineralnego kości w ciele
  • Wieku metabolicznego

Pomiar składu ciała wykonuję przy pomocy Analizatora Tanita BC – 545N.

Jak można określić tak wiele parametrów antropometrycznych podczas jednego pomiaru?

Do działania analizatorów składu ciała wykorzystywana jest metoda bioelektrycznej impedancji (BIA). Funkcjonalność ta pozwala na zbadanie kilku parametrów jednocześnie wykorzystując elektrody analizatora, przez które przepuszcza się sygnały elektryczne charakteryzujące się niskim natężeniem. Dzięki temu, że tkanka tłuszczowa i mięśnie charakteryzują się rożnymi wartościami oporu elektrycznego, czyli wspomnianej wcześniej impedancji, maszyna jest w stanie je rozróżnić i przypisać im odpowiednią wartość (sygnał elektryczny trudniej przechodzi przez tkankę tłuszczową, gdyż zawiera ona niewiele płynów, natomiast łatwiej przemieszcza się przez tkankę mięśniową i inne tkanki).

Kto może zostać zbadany, jakie są przeciwwskazania?

Pomiar może zostać wykonany u prawie wszystkich zdrowych osób w wieku od 5 do 99 lat. Badanie przeciwwskazane jest u kobiety w ciąży oraz u osób posiadających rozrusznik serca. W przypadku dzieci w wieku od 7 do 17 lat występują ograniczenia w ilości parametrów, które mogą zostać zbadane. Dostępnymi pomiarami są jedynie masa ciała i procentowa ilość tkanki tłuszczowej.

Jak przygotować się do badania?

Aby pomiar był jak najbardziej precyzyjny, 2-3 godziny przed badaniem nie powinno się jeść, ani pić. Dodatkowo w dniu pomiaru nie zaleca się picia napojów, które powodują diurezę (kawa, herbata). W dniu poprzedzającym badanie nie zaleca się również wykonywania zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Pomiar musi być wykonywany na bose stopy, ze względu na specyfikę aparatury.

Pomiar składu ciała oraz omówienie wyników trwa około 20 minut.